Sepetim ( 0 )
Kategoriler
Rapunzel Masalı Hakkında Değerlendirme
04.12.2021
Masallar çocuk gelişiminde oldukça büyük bir yere sahiptir. Çocukların duygularını yansıtmak, ona öğretilerde bulunmak ve yaşama dair bilgiler katmak masalların ilk amacıdır. Fakat dünya klasiklerinden olan ve her birimizin ezbere bildiği birçok masal bu amaçları taşımaz. Aksine çocuk psikolojisine dolayısıyla bireylerin gelişimine büyük zararlar verebilir. Örneğin Rapunzel adlı masalı duymayan yoktur. Upuzun sarı saçlarıyla kuleye hapsolmuş bir kızın hikayesini anlatır. Altın sarısı saçlarıyla neredeyse herkeste hayranlık uyandıran bu kızcağız aslında büyük bir eziyet çekmektedir. Bir cadı tarafından annesinden koparılarak kulede yaşayan zavallı Rapunzel’in hikayesine en baştan başlayıp bizlerde yarattığı etkileri görmeye hazır mısınız?
Külkedisi (Cinderella) Masalı Hakkında Değerlendirme
09.11.2021
Uzun yıllardır çocuklara anlatılan "Külkedisi - Cinderella" masalı aslında çocuk psikolojisi üzerinde son derece olumsuz etkileri olabilecek bir masal. İnsanın psikolojik ve karakter gelişimi açısından çok önemli çağlar olan erken çocukluk döneminde onları doğru mesajlarla yetiştirmek adına bu masaldaki yanlışlıkları uzman psikolog gözüyle değerlendiren yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Uzm. Dr. Eda Sünnetçi ile Röportaj
09.08.2018
Çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda ızman Dr. Eda Sünnetçi, Lena & Mama takipçilerinden gelen soruları detaylı bir şekilde yanıtladı. Röportajda yer alan konular: bebeklerde gaz, biberon ve emzik kullanımı, alerji, bebeklerin kakasında görülen problemler ve ek gıda.